Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
16. 08. 2005
NOVINARI ŽESTOKO OSUĐUJU ILIĆEV ISPAD
BEOGRAD, 16.08.2005. – Reakcije novinarskih udruženja na poslednje istupe Velimira Ilića, daleko su oštrije od reakcije političara. Predsednik Nezavisnog udruženja novinara, Nebojša Bugarinović, podseća da je posao novinara da postavlja pitanja i sporne stvari dovede do potpunog razjašnjenja, a reakcije ministra Ilića smatra nedopustivim: "Ono što on demonstrira zaista izlazi iz svih okvira elementarnog i časnog obavljanja posla. Mislim da je ovakav odnos u najmanju ruku sraman i mislim da bi i sama vlada morala da povede računa o načinu na koji se njeni ministri ophode sa sredstvima informisanja." Bugarinović podseća da Velimiru Iliću ovo nije prvi put da se na ovaj način ophodi prema novinarima. Nezavisno društvo novinara Vojvodine "zgraženo" je, ali ne i iznenađeno napadom ministra za kapitalne investicije Srbije Velimira Ilića na novinare i urednike B92. "S obzirom na psihofizičko stanje ministra i njegovog bliskog okruženja, nije isključeno da se budući napadi ministra i njegove svite ne okončaju na verbalnom nivou, pogotovo ako znamo da je Ilić već imao prilike da tuče novinare pred kamerama", navelo je NDNV u saopštenju. I Asocijacija nezavisnih elektronskih medija zatražila je ostavku ministra za kapitalne investicije Srbije Velimira Ilića i pozvala Vladu Srbije da se jasno ogradi i osudi izjave koje su on i njegov savetnik Petar Lazović izneli na račun novinara i direktora B92 Verana Matića. ANEM je pozvao i sva profesionalna novinarska udruženja u zemlji i svetu, organizacije koje se bave slobodom medija, sve političke partije, Skupštinu i Vladu Srbije, da stanu u zaštitu novinara i omoguće im normalan rad. Ocenjujući da se više ne radi o još jednoj u nizu neprimerenih i neodmerenih izjava Ilića, ANEM je naveo da je reč o "najobičnijem javnom prostakluku i upućivanju ozbiljnih pretnji". Slobodan Stojšić, predsednik Upravnog odbora ANEM-a ocenio je da se opet stvara atmosfera linča u kojoj je sve dozvoljeno od vređanja po polnoj pripadnosti do pretnji smrću: “Ja se nadam da će Vlada odreagovati i njen predsednik onako kako se očekuje, tj. da će zatražiti ostavku ministra Ilića, u suprotnom se ona slaže sa ovakvim načinom komunikacije sa medijima.“ Predsednik Udruženja novinara Srbije, Nino Brajović, kaže da nakon ovakvog Ilićevog ispada očekuje samo izvinjenja, a ne objašnjenja: “Ministar za kapitalne investicije je državni funkcioner i mora da vodi računa da ipak predstavlja državu, a ne samo svoju političku stranku. I da konačno postavimo pitanje da li to znači da ako neki gradjanin ili neki novinar nekom postavi nezgodno pitanje, da li će možda ubuduće dobiti uput za psihijatrijsko lečenje. Dakle, minimum koji očekujemo posle ovoga što se desilo jeste da nema nikakvih objašnjenja, mogu samo da stignu izvinjenja i kolegama novinarima i srpskoj javnosti.“ Urednica Tv produkcije VIN, Gordana Suša, slaže se da bi posle ovakvog ponašanja bilo normalno da se na Vladi postavi pitanje ostavke ministra Ilića: “Velja Ilić u iole normalnoj državi ne bi mogao uopšte da se bavi politikom dok ne završi kratku školu pristojnog ponašanja. On, međutim, samo glasno izgovara ono što Vlada doktora Koštunice sistematski radi, a to je konstantno aboliranje Miloševića, njegove familije, njihovih saradnika i njihovih zajedničkih nedela. To je najdirektnije pljuvanje na milion građana Srbije koji su Miloševića sklonili sa vlasti kao simbola zla.“
-
Nema komentara.













