Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
18. 08. 2005
"PRETNJA – PORUKA SVIM NOVINARIMA"
BEOGRAD, 18.08.2005. – Organizacija Reporteri bez granica saopštila je da je zaprepašćena uvredama koje je srpski ministar uputio novinarima B92. "Zgroženi smo uvredama i pretnjama koje su ministar i njegov saradnik javno uputili novinarima. Ako političari tako reaguju na pitanja na koja ne žele da odgovore, to pokazuje koliko krhka je sloboda medija u Srbiji i Crnoj Gori", navode Reporteri bez granica. Aleks Lupis, viši koordinator programa za Evropu u Komiteta za zaštitu novinara, sa sedištem u Njujorku, kaže za Glas Amerike da je pretnja ministra Ilića novinaru B92 stvar kojom pre svega treba da se pozabave organi za sprovođenje zakona: “Mislim da u situaciji u kojoj vladin zvaničnik preti smrću jednom novinaru, pre svega treba da se angažuju policija i tužilaštvo. Tome bih dodao da će način na koji te službe budu reagovale na ovaj slučaj pokazati i koliko je aktuelna vlada uopšte predana slobodi medija u Srbiji. No, nažalost, otkako je Koštunica na čelu vlade mediji se sve manje poštuju i prema njima se ima sve manje obzira”. “Srpska vlada se uglavnom negativno odnosi prema nastojanjima medija da istraže kako zločine počinjene tokom konflikta devedesetih godina, tako i slučajeve korupcije vlasti”, ukazuje predstavnik Komiteta za zaštitu novinara. “Dobro je poznato da Koštuničina vlada blisko sarađuje sa SPS-om, koja, kako svi znamo, nosi prilično negativno breme iz 90-tih, kada se vršila represija nad medijima. Mislim da je sasvim opravdana strepnja da bi vlada, koja ne mari previše za zaštitu ljudskih prava, mogla da se još više okomi na medije. Čini mi se da pretnje ministra Ilića to i potvrđuju.” Po rečima Aleksa Lupisa, pretnja ministra Ilića je poruka svim novinarima u Srbiji: “Mislim da se time upućuje snažna poruka medijima da će vlasti oštro uzvratiti ukoliko novinari budu pokušavali da istražuju osteljive političke teme. Takvi pritisci, pak, stvaraju samocenzuru kod novinara. A kada novinari prestanu da se bave važnim pitanjima, poput korupcije, kriminala, kršenja ljudskih prava – sve te devijantne pojave ostaju neotkrivene i nerešene. U takvim uslovima društvo stagnira i ne može da ostvari ni politički i niti ekonomski razvoj. Mislim da to da nije u interesu Srbije.” Postavlja se pitanje šire predanosti vlade daljim demokratskim reformama, kaže naš sagovornik: “Pritisak na medije je u suprotnosti sa načelima demokratske zajednice. Sve to, u stvari, dovodi u pitanje ukupnu predanost srpske vlade demokratskim reformama. Postavja se i pitanje da li Srbija, ukoliko nastavi sa takvom politikom, može da dobije svoje mesto u Evropskoj uniji.”
-
Nema komentara.













