Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
19. 08. 2005
SEEMO: OZBILJAN NAPAD NA PRAVA NOVINARA
BEČ, 19. 08. 2005. – Organizacija medija jugoistočne Evrope izrazila je zabrinutost zbog uvreda i pretnji koje su minstar u Vladi Srbije Velimir Ilić i njegov savetnik Petar Lazović uputili novinarima B92. U pismu upućenom premijeru Koštunici i ministru pravde Stojkoviću, SEEMO traži pokretanje istrage o tom slučaju i preduzimanje neophodnih pravnih mera, uz ocenu da se "radi o veoma ozbiljnom i direktnom napadu na medije i prava novinara u Srbiji". Generalni sekretar organizacije Oliver Vujović za B92 kaže da očekuje da se Koštunica što pre odredi prema "Slučaju Ilić": "Ukoliko Koštunica lično prećuti i ne obrati se javnosti, to znači da indirektno podržava ponašanje ministra, odnosno savetnika ministra". Vujović još smatra da Petar Lazović ne bi trebao da ostane savetnik za medije jednog ministra: "Primitivizam nikako ne sme da bude osobina vladinog službenika ni u jednom demokratskom društvu, tako da bih tu postavio pitanje gospodinu Iliću, da on lično razmisli o tome da li gospodin Lazović treba da ubuduće obavlja funkciju njegovog savetnika": Organizacija medija jugoistočne Evrope još podseća Vlast u Srbiji da je bezbedno radno okruženje za novinare osnovni princip svakog demokratskog društva. I Američki balkanolog Danijel Server je za Glas Amerike rekao da ponašanje ministra prema novinaru B92 treba staviti u širi kontekst. "To prevazilazi običan incident. Mislim da se u stvari radi o budućnosti Srbije i načinu na koji ona rešava ostatke kriminalnih aktivnosti iz prošlosti, jer incident nije izbio iz vedra neba, već zbog Marka Miloševića i optužnice koja je bila podignuta protiv njega", kazao je Server. "Stoga smatram da nije reč o nekoliko očigledno nepristojnih i neprihvatljivih komentara koje je jedan ministar uputio novinaru, već o tome kako se Srbija odnosi prema neprihvatljivim dogadajima u prošlosti. Očigledno postoje ljudi kojima se ne sviđa što B92 nastoji da na otvoren i iskren način osvetli kriminalne aktivnosti i što se zalaže da odgovorni budu privedeni pravdi. Rekao bih da prilično veliki broj članova sadašnje vlade Srbije ne želi takvo novinarstvo", dodao je on. Server je ocenio da najnoviji incident neće zastrašiti novinare u Srbiji. “Poznajem dovoljan broj hrabrih novinara u Srbiji, koji će na ovo reagovati tako što će se još više zalagati za otkrivanje istine. Rekao bih čak da je razlog više da se funkcioneri uzdrže od ispada to što bi time samo postali još veća meta novinarskog istraživanja", zaključio je Server.
-
Nema komentara.













