Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

21. 08. 2005

SPORNA PRETPLATA ZA RTS

BEOGRAD, 21.8.2005. (B92) – Vladin Predlog izmena i dopuna Zakona o radio-difuziji uskoro će se naći pred poslanicima Skupštine Srbije. Među strukovnim udruženjima i dalje postoji velika nesaglasnost oko tog zakona, posebno u delovima koji se odnose na privatizaciju državnih medija kao i na uvođenje pretplate za RTS. Ministar kulture i medija Dragan Kojadinović izjavio je da se Vlada opredelila da predloži izmene Zakona, bez obzira na to što ni izmenjen Zakon nije rešenje iza koga bi čvrsto stala, jer bi za donošenje novog trebalo najmanje godinu i po dana. "Naravno ima i pozitivnih, ali i negativnih komentara. Ima onih koji smatraju da ono što smo predložili nije dobro, ima čak i nerazumevanja, pogotovu kada je u pitanju pomeranje roka za privatizaciju. Ja sam u više navrata razgovarao sa predstavnicima mnogih udruženja i institucija koji smatraju da je odlaganje roka za privatizaciju samo pomeranje krajnjeg roka do kada taj posao treba da bude obavljen." Na drugoj strani, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Nebojša Bugarinović kaže da je privatizacija državnih medija najspornija tačka i da to prerasta u izigravanje svega na čemu je do sada rađeno. Saša Mirković, iz upravnog odbora ANEM-a, ocenjuje da su izmene Zakona ishitrene i nepotrebne jer slabe postojeći zakon, koji se i tako ne primenjuje. Druga tema oko koje se najviše lomilo koplje bilo je pitanje pretplate za RTS. Mirković naglašava da to udruženje jeste za uvođenje pretplate, ali ne za ovakav RTS kakav je sada: "Mislim da građanima nije dovoljno objašnjeno šta će se događati u tom periodu od osam meseci, na koji način će se pare od pretplate trošiti, da li bi bilo ko mogao da garantuje da će se i taj novi rok ispoštovati i, u krajnjem slučaju, zašto se produžava rok za transformaciju". Predlog izmena Zakona o radio-difuziji pred članovima Odbora za informisanje Skupštine Srbije trebalo bi da se nađe već u ponedeljak, dok bi parlament o njemu konačno trebalo da se izjasni na sledećoj sednici. Elektroprivreda Srbije ne želi da se pretplata za RTS plaća uz račun za struju, saopšteno je iz tog javnog preduzeća. Demantujući izjavu Nenada Cekića, predsednika Saveta za radio-difuziju, da bi – prema dosadašnjim dogovorima – TV pretplatu od 210 dinara trebalo da prikuplja Elektroprivreda Srbije, jer, kako je rekao Cekić, nema drugog javnog preduzeća koje to može efikasno da uradi na prostoru cele republike, EPS ističe da takvog dogovora nema. "Istina je da se razgovaralo, ali se ništa nije dogovorilo, jer EPS ostaje pri stavu da posao EPS-a nije da ′prikuplja TV pretplatu′, nego da kopa ugalj, proizvodi, prodaje i naplaćuje električnu energiju a ne gledanje ili negledanje TV programa", kaže se u saopštenju tog javnog preduzeća.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs