Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

23. 08. 2005

TIJANIĆ: RTS PRED BANKROTSTVOM

BEOGRAD, 23.8.2005. (Danas) – “Radio-televizija Srbije je pred bankrotstvom. Bez tranzicionog fonda za period od tri do šest meseci, RTS se ne može prevrnuti preko glave i postati javni servis”, rekao je juče članovima Odbora za kulturu i informisanje direktor RTS-a Aleksandar Tijanić, predstavljajući sliku trenutnog stanja državne televizije, koja bi uskoro trebalo da počne da se finansira od TV pretplate. Predlog izmena i dopuna Zakona o radio-difuziji, koji je poslednjih dana naišao na osporavanja, pre svega predstavnika medija, danas će se naći na dnevnom redu Skupštine Srbije, a juče ga je u načelu usvojio Odbor za informisanje. Izmenama se, između ostalog, predviđa ukidanje veta za predstavnika Vojvodine u Savetu za radio-difuziju, preciznije se definiše uvođenje pretplate, pri čemu se RTS-u daje šest meseci da se transformiše, a rok za privatizaciju lokalnih medija u opštinskom vlasništvu odlaže se do kraja 2008. godine. Promenu Zakona, kao nepotrebnu, osporavaju predstavnici NUNS-a i ANEM-a, dok su predstavnici Saveta za radio-difuziju i ministar za kulturu Dragan Kojadinović ukazali da je ovo način da Zakon, donet još 2002, počne da se primenjuje. Aleksandar Tijanić je pozvao poslanike da pokažu da li žele ugledan, gledan i moćan javni servis, optužujući tri velike privatne televizije da čine sve kako bi uništile RTS i između sebe podelile plen – oko 15 miliona evra, koliko državna televizija zaradi godišnje od reklama. Direktor RTS-a predložio je, u formi amandmana, uvođenje tranzicionog fonda za period od tri do šest meseci, a juče je – prema rečima poslanika Socijalističke partije Srbije Rajka Baralića – dobio podršku SPS-a. Sa uvođenjem tranzicionog fonda načelno se saglasio i Nebojša Bugarinović, predsednik NUNS-a, koji smatra da brzoplet način uvođenja pretplate neće naići na odobravanje građana, što bi moglo da dovede do propasti RTS-a. Dok se G17 plus zalaže za uvođenje pretplate, zamenik šefa poslaničke grupe SRS-a Aleksandar Vučić izneo je stav da država do uspostavljanja normalnih odnosa u društvu mora da nastavi da finansira tu televiziju iz budžeta. Vučić je dodao da najveća stranka u parlamentu neće biti ni za predlog, ni protiv njega. Zahtev NUNS-a, ANEM-a, ali i Odbora za informisanje Skupštine Vojvodine, da se članu Saveta iz Vojvodine ne ukine veto, nije naišao na podršku poslanika. Što se tiče privatizacije, jedan od predloga koji će se u formi amandmana naći pred Skupštinom jeste da se rok produži do kraja 2007. godine. Aleksandar Lazarević (G17 plus) smatra da će lokalne stanice tako dobiti vremena da se pripreme, a do tada bi trebalo da se zna i da li su prošle na konkursu za dodelu frekvencija. Pitanje ko garantuje da će novi rokovi biti ispoštovani, a koje su juče postavili i predstavnici NUNS-a i Aleksandar Vučić, ostalo je bez odgovora.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs