Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

04. 09. 2005

EPS NEĆE DA ŠLEPA RTS

BEOGRAD, 4.9.2005. (Glas javnosti) – Početkom sledeće nedelje trebalo bi da se razreši dilema kako će se plaćati TV pretplata – da li preko zajedničkog računa za struju i TV pretplatu ili na drugi način. EPS je za sada kategorično protiv zajedničkog računa. RTS je u prošlosti dobijao dosta novca od TV takse jer se ona plaćala preko zajedničkog računa. Bez obzira na to koliko su građani platili za struju a koliko za taksu, EPS je redovno namirivao taksu RTS-u. EPS je zbog toga imao štetu jer mu se smanjivala naplata. Zajedničkim računom, kažu u EPS-u, naplata struje sada bi bila smanjena za sedam odsto. Zato, kako ističu, treba štampati dve uplatnice. Dobar deo građana stalno duguje za struju više hiljada dinara i svakog meseca uplaćuje polovinu duga ili nešto više. Teško je izvodljivo odrediti koliko je potrošač uplaćivanjem na zajednički račun namenio za namirenje troškova zbog potrošnje električne energije, a koliko RTS-u. Cilj "vezivanja" računa pretplate za RTS i potrošene struje ima više razloga, ali glavni je da će se TV taksa ovako najlakše naplatiti. Ako bi postojala dva računa, građani bi odlučivali da li će plaćati pretplatu, a RTS bi preuzeo obavezu da rešava problem svojih dužnika. Aleksandar Vasić, zamenik predsednika Saveta radio-difuzne agencije, potvrđuje da bi naplata sa dva odvojena računa bila mnogo manja. “Po mom tumačenju izmena Zakona o radio-difuziji, EPS obavlja naplatu, i to bi trebalo da bude na zajedničkom računu. Kad bismo imali dva računa, imajući u vidu slabu pravnu kulturu kod nas, građani ne bi plaćali pretplatu, iako je to tekovina u svim uređenim državama, pa i u našem susedstvu”, ističe on i dodaje da će se o modalitetima plaćanja odlučivati kada Zakon stupi na snagu. Nejasno je kako će RTS, ukoliko računi za pretplatu i struju budu odvojeni, naterati građane da plaćaju pretplatu. U Zakonu o radio-difuziji ne postoje sankcije za neplaćanje pretplate, već se, prema njegovim rečima, kazne mogu naći u propisima o obligacionom pravu. Građani imaju i mogućnost da odjave svoj radio ili TV prijemnik, ali za sada nije precizirano kako će se to i obavljati. Vasić kaže da je predviđeno i da će građani u slučaju da ne prijave prijemnik plaćati "kaznu" od 12 pretplata, kao i da su ga prijavili. Ipak, mehanizmi kontrole još nisu određeni. Inače, za pretplatu će građani morati da plate oko 300 dinara, što je mesečni račun za struju oko trećine potrošača u Srbiji. Građani će verovatno "odgovoriti" odjavljivanjem prijemnika, a na ulicama bi ponovo mogle da se očekuju mobilne ekipe sa nekim novim švedskim detektorima koji su svojevremeno korišćeni za otkrivanje neprijavljenih prijemnika.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs