Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
21. 09. 2005
ODLAŽE SE PRETPLATA NA RTS
BEOGRAD, 21.9.2005. – Pretplata za RTS neće početi da se naplaćuje od 1. oktobra, kako je najavljivano. Razlog je to što EPS, RTS i Radio-difizni savet ne mogu da se dogovore kako će se naknada za javni servis naplaćivati. Dok Radio-difuzni savet traži da se pretplata plaća na zajedničkom računu sa strujom, EPS traži da se računi odvoje. Pretplata na program RTS-a biće 300 dinara mesečno. Međutim, srpska vlada još nije uspela da reši spor dva javna preduzeća oko načina plaćanja pretplate: "Mi smo izneli niz argumenata, što pravnih, što finansijskih, koji idu u prilog tezi da se RTV pretplata ne može plaćati preko računa za električnu energiju. Odluku kako će se naplaćivati pretplata treba da donese Vlada Srbije", kaže Momčilo Cebalović, direktor Centra za odnose sa javnošću EPS-a. RTS i Radio-difuzna agencija, pak, traže da se struja i TV pretplata plaćaju zajedno, jer bi to nateralo ljude da plate i naknadu za javni servis. Na jedinstvenom računu se insistira i zbog toga što bi, prema nezvaničnim procenama, samo 25% građana plaćalo TV pretplatu. Ako račun bude objedinjen, čak i ako se struja bude redovno plaćala, ali ne i pretplata, na kraju će se ostati bez struje. Međutim, u Radio-difuznom savetu kažu da će RTS na sudu potraživati pretplatu od građana koji je ne plaćaju. Ako račun za pretpatu bude išao uz račun za struju, izostavljanje plaćanja pretplate nije moguće. RTS duži elektroprivredu, a ova potom traži način da naplati od građana, objašnjavaju advokati: "Kao što imamo slučaj plaćanja Infostanu za sve usluge koje koristimo, pri čemu građanin plaća sve što piše na računu", objašnjava Tanja Božinović advokat. Mnogi vlasnici vikendica pitaju se da li to znači da će morati da plaćaju TV pretplatu ako imaju priključke za struju. Oni kažu da im se nameće harač od 3.600 dinara godišnje, vikendicu posećuju pet dana godišnje, a i tada ne žele da gledaju televiziju. Međutim, u Radio-difuznoj agenciji objašnjavaju da se pretplata neće naplaćivati po brojilu, niti po broju televizora, već po domaćinstvu. Od plaćanja TV pretplate oslobođeni su invalidi. Ako se ne postigne dogovor o načinu naplate pretplate, poreski obveznici će ipak plaćati RTS i to bar dve i po milijarde dinara, koliko je ove godine odvojeno iz budžeta.
-
Nema komentara.













