Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
10. 10. 2005
ŠTAMPA NA PUTU DEKADENCIJE
BEOGRAD, 10.10.2005. – Izvestioci Saveta za štampu Medija Centra objavili su Deklaraciju novog sistema etičkog novinarstva u Srbiji, kojom su pozvali sva udruženja novinara, Ministarstvo kulture Srbije, glavne urednike svih listova i druge profesionalce u oblasti medija da se okupe i preispitaju posvećenost demokratskim vrednostima i poštovanje standarda i normi etike u novinarskoj profesiji. Nakon osmomesečnog praćenja visoko-tiražnih dnevnih novina i nedeljnih časopisa, ova nezivisna istraživačka grupa koja je osnovana uz pomoć UNESCO-a, je strogo osudila rasističko, ksenofobično, ekstremno nacionalističko, klevetničko, ne-etičko, i neprofesionalno ponašanje srpske štampe. Savet je najavio održavanje okruglog stola u toku ovog meseca kada će zatražiti hitno usvajanje Jedinstvenog etičkog kodeksa za novinare i formiranje Saveta za medijsku etiku (Statutarnog novinarskog veća i Ombudsmena za medijsku etiku) koji bi sprovodio novi etički kodeks. U Deklaraciji je navedeno da rezultati osmomesečnog istraživanja Saveta pokazuju da je štampa u Srbiji na putu dekadencije, koji vodi do stadijuma u kojem je bila krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina. “Tumor senzacionalističkog, tabloidnog žurnalizma počeo je da dobija nove oblike u Srbiji, gde se ogovaranja, laži, klevete, uvrede časti i drugi oblici devijantnog ponašanja iz jedne publikacije u drugu, brišući svaki oblik ljudskosti, profesionalizma, etike i osnovne pristojnosti u srpskom novinarstvu”, navedeno je u Deklaraciji. Izvestilac Saveta Dušan Radulović kazao je da je u septembru po broju tekstova koji nisu bili u skladu sa pravilima profesije prednjačio "Kurir", a slede "Večernje novosti" i "Glas javnosti". Ocenjeno je i da je list "Srpski nacional" ispod svakog standarda. "Politika", "Danas" i "Blic" dnevnici su koji su se pridržavali u najvećoj meri novinarskog kodeksa.
-
Nema komentara.













