Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
09. 11. 2005
ITALIJA: ŠTRAJK NOVINARA
RIM, 9.11.2005. – Novinari pisanih medija u Italiji danas su počeli dvodnevni štrajk nezadovoljni pregovorima o obnavljanju ugovora o radu. Novinari su – nezadovoljni ponuđenim povećanjem plata – ocenili da su plate isuviše male i zatražili poboljšanje uslova za slobodne novinare, tj. za one koji ne rade za određenu redakciju. Tokom štrajka neće biti štampe na kioscima. Sud u Rimu odlučio je da Silvio Berluskoni mora da plati sudske troškove, u iznosu od 16.855 evra, novinarima koji su bili izbačeni s RAI posle njegove kritike nekih emisija u kojima je bio ismejan. Marko Travaljo, koji je u emisiji Satirikon od 14. marta 2001, između ostalog, postavio i pitanje kako je Berluskoni zaradio svoj prvi novac – pomoću kojeg je postao najbogatiji Italijan – uputio je, po oceni suda, "legitimnu političku kritiku Silviju Berluskoniju". Sud je, takođe, ocenio da je urednik Satirikona Danijel Lutaci, koji je na račun Berluskonija iznosio razne primedbe – zbog čega je izbačen iz italijanske televizije RAI – izneo "satiru bez uvreda". Član nedavno izabranog upravnog odbora RAI Sandro Kurzi, koji je svojevremeno bio urednik informativnog Trećeg programa RAI, najavio je da će zatražiti povratak obojice novinara na televiziju. Na osnovu sudske odluke, na RAI će se vratiti i Mikele Santoro, koji je u međuvremenu izabran u Evropski parlament. On je već podneo ostavku u Evropskom parlamentu, a nedavno je bio gost u zabavnoj emisiji Rokpolitik, italijanskog kantautora Adrijana Ćelentana, koja je izazvala buru na italijanskoj političkoj pozornici i svakog četvrtka je gleda oko 12 miliona gledalaca. Italijanski oskarovac Roberto Beninji narugao se nedavno u toj emisiji premijeru Berluskoniju i pozvao ga da i sam učestvuje, kako bi mogao da kaže sve što želi.
-
Nema komentara.













