Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

18. 11. 2005

U FIRMAMA BESNI ZBOG HARAČA RTS-a

BEOGRAD, 18.11.2005. – Redakcija Glasa juče je zatrpana kopijama računa za naplatu TV pretplate pravnim licima u Srbiji, a telefoni su bili usijani gotovo celog dana. Aleksandar Tijanić, generalni direktor Radio-televizije Srbije, juče je potvrdio Glasu da je reč o pravim a ne o lažnim, odnosno, falsifikovanim računima i da je državna televizija, prema zakonu, počela naplatu pretplate od pravnih lica. Ali, kada je prekjuče novinar razgovarao sa gospodinom Tijanićem, obavestivši ga da je redakciji stigao račun iz jedne beogradske firme s logom RTS-a, njegovim (PIB) poreskim brojem i brojem žiro-računa nacionalne televizije, sa rokom plaćanja (21. novembar), on je rekao da je reč o falsifikatu. Tijanić je juče rekao da je razumeo da ga pitamo za račun kojim se pretplata naplaćuje pоrodičnim domaćinstvima i ljubazno rekao da se za sve preciznije podatke obratimo Aleksandru Avramoviću, v. d. direktora TV Beograd. Gospodin Avramović je rekao da je pretplata predviđena Zakonom o radio-difuziji još 2002. godine i da je naplata trebalo da počne još 31. januara 2003. godine, ali da je sve odloženo zbog toga što nije bio formiran ni Savet za radio-difuziju ni Agencija i da su se pravi uslovi za njenu naplatu stekli tek donošenjem izmena i dopuna Zakona, koje su stupile na snagu 3. septembra ove godine. On je objasnio da postoje tri vrste pretplate: za domaćinstva; za pravna lica, gde su posebno izdvojeni hoteli i moteli kao specifični; dok će treća vrsta pretplate važiti za vozače koji u automobilima imaju TV prijemnike. Prema rečima Avramovića, razlog što će naplata domaćinstvima početi u decembru za novembar jeste taj što je trebalo odraditi veliki tehnički posao i odrediti precizno ko su pretplatnici, dok je – kada je reč o pravnim licima – bilo mnogo jednostavnije doći do liste pretplatnika. “Zbog ovoga smo prvo krenuli u naplatu preduzećima jer je tu tehnički deo posla ranije obavljen”, rekao je Avramović. Avramović je napomenuo da je Zakon omogućio da Televizija sama naplaćuje pretplatu pravnim licima, dok će – kada je reč o domaćinstvima – posao biti obavljan prema ugovoru sa EPS-om. Dakle, porodice će plaćati struju i pretplatu na jednom računu, dok će, očigledno, preduzeća plaćati odvojeno pretplatu i struju. Da li se u ovom slučaju pravna lica nalaze u boljem položaju, jer će imati mogućnost da troškove raspodele, a građani će morati u istom roku da namire i pretplatu za RTS i račun za struju? Ali, i firme mogu opravdano postaviti pitanje zašto se njima naplaćuje pretplata već za oktobar, a građanima tek za novembar. Aleksandar Vasić iz Saveta za radio-difuziju izjavio je da, prema Zakonu o radio-difuziji, pravna lica plaćaju po jednu pretplatu na svakih dvadeset zaposlenih koji imaju mogućnost da prate televizijski i radijski program. “Zakon je tako odredio, a na pravnicima je da kažu da li je ova odredba dobra ili ne. Nije sporno ni da RTS može da naplaćuje pretplatu pravnim licima. Izmene i dopune Zakona stupile su na snagu 3. septembra. Smatram da su oni mogli i ranije početi naplaćivati račune da su na vreme obavili tehnički deo posla. Razlog što nisu prethodno poslali obaveštenja firmama jeste verovatno taj što su smatrali da pravna lica moraju da prate propise i njihove izmene”, rekao je Vasić. Upravo pomenuta odredba Zakona izazvala je najveće nedoumice jer se, očigledno, može široko tumačiti. Ko će i na koji način proceniti koliko zaposlenih ima mogućnost da prati program, šta se smatra mogućnošću praćenja programa ukoliko u firmi nema nijednog televizora? Da li je korektno što prvo nije urađena precizna procena i što firme nisu obaveštene o svemu unapred? Njima je jednostavnije bilo poslati obaveštenja o pretplati nego domaćinstvima. Tako su se svi našli zatečeni, a mnogi će tražiti od RTS-a da revidira račune i broj pretplata, odnosno moderni srpski harač. Glasu su se javile kolege iz Televizije Smederevo. Oni su dobili račun kojim su obavezani da plate tri TV pretplate. Televizija ima pedeset i jednog zaposlenog. Kažu da unapred nisu obavešteni o tome kada će početi naplata. Takođe, Glasu se javilo na stotine građana i odgovornih lica iz cele Srbije, ogorčenih zbog toga što nisu na vreme obavešteni. Oni su smatrali da će naplata početi uz račun za struju u decembru. U pojedinim preduzećima sa samo nekoliko zaposlenih takođe su pristigli računi. Opšte udruženje preduzetnika Beograda dobilo je račun iako ne poseduje nijedan TV prijemnik. Neprecizne zakonske odredbe tako su izazvale pravi haos, koji će se verovatno nastaviti žalbama mnogobrojnih preduzeća. Postavlja se pitanje kako će pretplata biti naplaćivana velikim kompanijama i drugim velikim preduzećima, recimo Naftnoj industriji Srbije. Koliko će pretplata oni morati da plate? RTS je, na svu muku građana Srbije, već dobio njihov novac iz budžeta za ovu godinu, a pre završetka godine počeo da naplaćuje pretplatu iako se nije transformisao u javni servis. Transformacija je odložena za mart, ali ne i naplata. Pored toga, građani s pravom hoće da znaju šta će plaćati – da li javni servis u njihovoj službi ili televiziju u službi Vlade Srbije. Pri tome, dobro je poznato da RTS ima priličan višak zaposlenih, pa i onih koji nemaju neophodne kvalifikacije za posao koji obavljaju. Narodni poslanici, resorno ministarstvo, pa i Vlada, snose odgovornost za donošenje zakonskih odredaba koje omogućavaju da građani koji njih plaćaju i na vlast glasanjem dovode, budu dovedeni pred svršen čin. Kako je za Glas izjavio advokat Tihomir Konstantinović, sigurno je da će biti brojnih predloga Ustavnom sudu Srbije za ocenu ustavnosti i zakonitosti spornih odredaba.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs