Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
23. 11. 2005
ZAŠTO KASNI PRIVATIZACIJA LOKALNIH MEDIJA
BEOGRAD, 23.11.2005. – Konkursi za nacionalno pokrivanje mogli bi da počnu krajem ove godine i da se završe pre roka za privatizaciju medija, a rok je kraj 2007. godine. “Izmenama Zakona produžen je rok, ima stotinak lokalnih područja za koje treba da se raspišu konkursi i tu je najviše posla, koji treba da realizuje Agencija za radio-difuziju”, rekao je za Danas Slobodan Đorić, član Saveta Agencije. Daglas Vejk, zamenik šefa Misije OEBS-a, pozvao je pre dva dana vlasti u Beogradu da ne odlažu privatizaciju medija. Slobodan Đorić kaže da je tek u junu Ministarstvo kulture i informisanja sačinilo Pravilnik o načinu privatizovanja RTV stanica lokalnih i regionalnih zajednica, što je bio uslov za privatizaciju. Prethodni pravilnik, iz avgusta prošle godine, bio je konfuzan jer je propisivao da mogu da se privatizuju samo mediji koji su dobili dozvolu za emitovanje. Pošto nijedan medij nije imao dozvolu, a nema ni sada, sačinjen je novi pravilnik. Sve dozvole su, kaže Đorić, prestale da važe donošenjem Zakona o radio-difuziji 2002. godine. “Radio i televizijske stanice mogu da rade do raspisivanja konkursa. Nadam se da će Savet da raspiše konkurs do kraja godine. Pre toga, Vlada mora da usvoji strategiju razvoja radio-difuzije, a Ministarstvo za kapitalne investicije treba da donese radio-frekvencijski plan. Oba dokumenta su gotovo završena. Programske, tehničke i kadrovske standarde Agencija će uskoro propisati, oni će da idu uz konkurs za nacionalno pokrivanje, koji bi mogao – ukoliko ova dva dokumenta budu usvojena na vreme – da bude raspisan do kraja godine. U konkursnim uslovima koje daje Agencija biće objavljeno šta emiter mora da ispuni da bi dobio dozvolu, a stanje u tehničkom i kadrovskom smislu je nezadovoljavajuće; oni su radili u uslovima neizvesnosti i retki su bili emiteri koji su ulagali u kadrove, opremu i program”, kaže sagovornik Danasa.
-
Nema komentara.













