Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

23. 11. 2005

EPS NEĆE SEĆI STRUJU ZBOG RTS-a

BEOGRAD, 23.11.2005. – Revoltirani "prinudnom" naplatom TV pretplate, mnogi građani su već unapred odlučili da neće plaćati "namet" nacionalnoj televiziji, već će samo namiriti račun koji se odnosi na potrošenu električnu energiju. U Elektroprivredi Srbije kažu da neće kažnjavati građane koji ne plate TV pretplatu isključivanjem struje, već će o tome samo obavestiti RTS. “Svi građani dobijaju jedan račun sa dve posebne sume. Oni koji plate struju – novac odlazi EPS-u, oni koji plate i pretplatu – taj novac će ići na račun RTS-a. U slučaju da građani plate samo električnu energiju, mi imamo obavezu da to prijavimo Radio-televiziji Srbije, koja će dalje preduzeti pravne mere protiv svih koji nisu platili i taj namet. EPS sigurno neće isključivati struju onima koji nisu platili pretplatu nacionalnoj televiziji”, uveravaju u Elektroprivredi Srbije. S druge strane, u RTS-u kažu da se već više nedelja u dnevnim novinama pojavljuju tekstovi koji ovakav način finansiranja budućeg javnog servisa nazivaju "haračem", ali bez obzira na napade i pritiske, oni će svoj posao raditi kako najbolje umeju. Međutim, kako se ističe u saopštenju Samostalne sindikalne organizacije i Sindikata novinara RTS-a, pretplata se ne uvodi zato da bi njihove plate bile veće, jer će se zapravo taj novac trošiti na proizvodnju i emitovanje boljeg i raznovrsnijeg programa. “Trenutno je malo novca za te svrhe, pa program izgleda tako kako izgleda. Međutim, gledanost je zadovoljavajuća jer, kada nas građani gledaju i kada im se dopada to što radimo, to valjda nešto znači”, kažu – kako sebe nazivaju – anonimni profesionalci i zaljubljenici u svoj posao. Međutim, još jednom naglašavaju da što se više para uzme od građana u Srbiji, program će biti raznovrsniji. “Anonimni profesionalci i zaljubljenici u svoj posao” ističu da imaju mnogo elana i žele da novcem od pretplate poboljšaju program nacionalne televizije, što se, između ostalog, vidi i u tome što su teškom mukom i na mišiće podizali "Kuću iz pepela", posle "Milosrdnog anđela" ili petooktobarskih revolucionara, koji su iz Abardareve i Takovske odneli sve što su mogli da demontiraju. “Naši predajnici su bili srušeni do temelja, ali smo ih od delova koji su ostali, ipak, sami obnovili”, podsećaju na tužnu prošlost zaposleni u RTS-u. Advokat Sava Anđelković objasnio je da Zakonom o radio-difuziji nisu precizno regulisana prava i obaveze građana i pravnih lica, kada je reč o plaćanju, odnosno oslobađanju plaćanja TV pretplate. On je potvrdio da se ovim propisom pominje više različitih osnova za plaćanje pretplate. “Nije potpuno jasno kakva su prava građana i firmi u pogledu prigovora i kome i u kom roku mogu da ga podnesu. Dakle, čak i da se uputi prigovor RTS-u, nije potpuno jasno, barem u Zakonu o radio-difuziji, da li ovde postoji dvostepenost i mogućnost da na ovu odluku građani ili firme ulože žalbu. Postavlja se pitanje i koja će komisija ili drugo telo odlučivati o prigovoru. Ali, savetujem građane koji su nezadovoljni zbog načina kako im je odrezana pretplata i pravnim licima koja su dobila po njihovom mišljenju da plate veće iznose (više pretplata), povedu parnicu pred sudom prema Zakonu o upravnom postupku. Oni građani koji smatraju da bi trebalo da budu oslobođeni plaćanja nekih obaveza, a nemaju sredstava da vode spor, trebalo bi da traže od suda da ih oslobodi plaćanja sudske takse u smislu siromašnog prava”, rekao je Anđelković. U kaznenim odredbama Zakona navedeno je da bi pravna lica i građani mogli biti kažnjeni novčano ukoliko ne prijave nabavku radio ili TV prijemnika i to plaćanjem novčanog iznosa u visini godišnjih troškova za TV pretplatu. U članu 81, kao osnovi za plaćanje pretplate, pominju se vlasništvo nad TV prijemnikom, zatim mogućnost praćenja TV i radijskog programa, a nekim privatnicima je bilo nejasno da li je presudan broj električnih brojila, zaposlenih, prijemnika... Zakon kaže da se na svakih 20 zaposlenih koji su u stanju da prate TV program firme dužne da plate jednu pretplatu. Da li to znači da oni i ne moraju biti vlasnici prijemnika, što je pojam koji se upotrebljava na početku ovog člana Zakona, već plaćaju samo mogućnost praćenja programa. To će sigurno biti povod za mnoge firme da podnesu prigovor zbog pretplate.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs