Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
02. 12. 2005
PIROT: DAMOKLOV MAČ
PIROT, 02.12.2005. – Predsednik opštine Pirot Vladan Vasić krajem prošle nedelje uputio je pismo rukovodstvu i Upravnom odboru IJP Sloboda u kome traži da se hitno pokrene inicijativa za privatizaciju medija, tim pre što su rokovi kratki, posebno za list Sloboda. ”Naš je stav kao osnivača ovih medija da sva tri medija krenu istovremeno u privatizaciju a da se potom privatizuju po celinama. Da li će mediji u privatizaciju ići pojedinačno ili zajedno o tome moraju da se izjasne rukovodstvo kuće, sindikati, UO i zaposleni”, kaže Vasić. Zaposleni u IJP Sloboda u Pirotu strepe da će u predstojećoj privatizaciji ostati bez posla, a posebna zabrinutost vlada među onima koji rade u nedeljniku Sloboda, jedinom pisanom mediju na jugoistoku Srbije. I za ovaj pisani mediji rok za privatizaciju je april 2006. Medijska kuća Sloboda u svom sastavu ima nedeljni list Sloboda sa tradicijom od 61 godine, Radio Pirot koji postoji 27 i TV Pirot koja postoji šest godina. Ova informatrivna kuća zapošljava 70 radnika. U listu Sloboda radi 10, Radio Pirotu 17, u TV Pirot 29 radnika, a ostalo su radnici zajedničkih službi. Prosek poslednje isplaćene plate je oko 15.000 dinara. Direktor IJP Sloboda Svetlana Matić Metodijev kaže da je zasad uknjižena imovina i da su počele pripremne radnje za privatizaciju. “Od Agencije za privatizaciju je stigao dopis u kome se od nadležnog organa traži izjašnjavanje o statusnim promenama, odnosno da li će IJP Sloboda ići u privatizaciju kao celina ili će doći do podela i svako od medija nastupati samostalno. U toku je izjašnjavanje zaposlenih o svojinskim promenama”, kaže Matić Metodijev. Vladan Vasić, predsednik opštine, obećava da će SO Pirot pomoći pripreme za privatizaciju, te da je u budžetu za 2006. planirala sredstva za svaki od tri medija posebno. ”Predviđen je i socijalni program u iznosu od četiri miliona dinara a svaki od medija će dobiti određena sredstva za zarade. Socijalnim programom je planirano da se broj zaposlenih u IJP Sloboda smanji za 20 odsto, što znači da će od 70 zaposlenih višak biti 14 do 15 radnika.” Nenad Paunović, predsednik Samostalnog sindikata u IJP Sloboda i dugogodišnji novinar Radio Pirota, smatra da zaposleni neće pristati ni na kakve nametnute modele privatizacije dok se sa osnivačem ne potpiše kolektivni ugovor. Paunović dodaje da je paradoks bio još na početku ove godine kada je usvajan budžet i kada osnivač nije pokazao spremnost da ojača kuću uoči privatizacije. Novinar i bivši odgovorni urednik TV Pirot Dragica Pavlov Krstić kaže da je za lokalne medije koji se uglavnom finansiraju iz opštinskih budžeta jedina mogućnost da se oslobode najdirektnijeg uticaja lokalnih garnitura vlasti na uređivačku politiku, upravo privatizacija. Snežana Manić kaže da se kao dugogodišnji novinar Radija, ne boji privatizacije, ali samo u slučaju da budući vlasnik ne bude pekar, mesar ili nekog sličnog zanimanja, već neko ko je takođe ime u novinarstvu.
-
Nema komentara.













