Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
25. 12. 2005
ZAKON O OGLAŠAVANJU NA SNAZI
BEOGRAD, 25.12.2005. – Zakon o oglašavanju danas stupa na snagu, ali će, prema oceni stručnjaka, morati da bude dopunjen zbog izvesnih propusta. Član Saveta Republičke radiodifuzne agencije Slobodan Đorić je ocenio da zakon ima nekoliko rupa, jer nije obuhvatio sve oblike reklamiranja. Kao problem je naveo evidentiranje reklama u scenografiji, koje su česte u raznim zabavnim emisijama, kao i registrovanje reklama po principu "slika u slici", koje su česte u prenosima sportskih događaja. Zakon o oglašavanju usvojen je glasovima vladajuće većine, dok su radikali i Demokratska stranka bili protiv. Skupština je usvojila, između ostalog, i amandman DS-a za dozvolu oglašavanja političkih stranaka van izborne kampanje, što je prema vladinom predlogu trebalo da bude zabranjeno. Stranke će tako moći i van kampanje da se oglašavaju putem oglasa, letaka, bilborda, čestitki, kalendara, ali im je zabranjeno reklamiranje na radiju i televiziji. Zabranjeno je reklamiranje duvanskih proizvoda i alkoholnih pića, osim piva i vina, koji mogu da se reklamiraju na TV stanicama od 18 sati do ranih jutarnjih sati. Utvrđeni su i posebni uslovi oglašavanja lekova. Komercijalne stanice ne mogu imati više od 20 odsto svog dnevnog programa za oglašavanje, a javni servis ne više od 10 odsto. Osim kazni za privredni prestup, od 100.000 do 500.000 dinara, u slučaju drastičnog kršenja zakona, sud može pojedinačnim oglašivačima izdati privremenu meru zabrane obavljanja delatnosti u trajanju od jednog do 12 meseci, a u nekim slučajevima do pet godina.
-
Nema komentara.













