Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
27. 12. 2005
I TIJANIĆ PODRŽAVA PROTEST
BEOGRAD, 27.12.2005. – Sekcija samostalnih novinara Nezavisnog udruženja novinara Srbije pozvala je sve bivše i sadašnje honorarne saradnike RTS, kojima ta kuća duguje oko dva i po miliona evra, da se pridruže mirnom protestu, danas u 12 časova, ispred zgrade RTS u Takovskoj 10. Protest je organizovan zbog neispunjenja obećanja generalnog direktora Aleksandra Tijanića koji je dao pisanu izjavu NUNS 9. juna da će svoje obaveze prema njima ispuniti u najkraćem mogućem roku. “NUNS poziva sve novinare da svojim prisustvom podrže protest koleginica i kolega kako bi uputili upozorenje svim medijskim poslodavcima u Srbiji da se ovakvo ponašanje ne može tolerisati i da je u suprotnosti sa zakonom i poštovanjem radnih i osnovnih ljudskih prava”, kazao je za Danas Nebojša Bugarinović, predsednik NUNS. On je podsetio da je Sekcija tokom protekla dva meseca uputila dva dopisa UO RTS i Radiodifuznoj agenciji (RRA) zahtevajući da se problem neisplaćenih honorara reši u što kraćem vremenskom roku. “Savet RRA je u svom odgovoru NUNS naglasio da nema zakonske ingerencije nad tim javnim preduzećem, dok odgovora iz RTS nije bilo. UO RTS je, u međuvremenu, doneo odluku o povećanju plata zaposlenima u RTS za 34 odsto, a da o isplati zaostalih i tekućih honorara nije bilo ni reči. Zahtevamo u ime svih honorarnih saradnika RTS da se do 31. decembra isplate svi zaostali honorari. U protivnom apelujemo na sve saradnike da uz pomoć advokata NUNS ili samostalno podnesu tužbu”, istakao je Bugarinović. Direktor RTS Aleksandar Tijanić izjavio je juče za naš list da potpuno podržava sve zahteve honorarnih saradnika, kao i sam protest. “Obećao sam tada da su na prioritetu, ali ove jeseni RTS je upala u najveću finansijsku krizu od svog postojanja. Nisam ja doneo odluku da i dalje ti ljudi ostanu u robovlasničkom odnosu nego finansijska situacija koja je diktirala da program mora da ide, a da honorarci, nažalost, ostanu višom silom bez honorara, odnosno da čekaju honorare. Pre sedam dana sam potpisao naredbu da se deo honorara (za trećinu honorarnih saradnika) uplati do Nove godine, a za ostale posle 1. januara. No, i pored toga, podržavam protest i smatram da inače status honorarnih saradnika treba da se reši”, kazao nam je Tijanić. Na pitanje kako rešiti status honoraraca, Tijanić kaže "posredstvom sindikata i udruženja novinara", koji bi, smatra, trebalo da se drugačije postave prema vlasnicima medija i da zaštite honorarne saradnike od onih koji ih tretiraju kao robove.
-
Nema komentara.













