Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
24. 03. 2006
NOVINARI DA UČESTVUJU U PRIVATIZACIJI SVOJIH MEDIJA
BEOGRAD, 24.03.2006. – Vukašin Obradović, predsednik Upravnog odbora "Lokal presa", Asocijacije lokalnih i nezavisnih medija, koja je juče svečanom sednicom u hotelu "Balkan" proslavila desetogodišnjicu rada, naglasio je da će to udruženje učiniti sve što može kako bi novinari mogli da učestvuju u privatizaciji lokalnih medija u kojima su godinama radili. Upozoravajući na sve rizike predstojeće privatizacije – gašenje pojedinih medija, drastičnu promenu njihove uređivačke politike i tabloidizaciju, Obradović je naglasio da je danas pritisak vlasti na medije suptilniji nego pre petog oktobra. On je to potkrepio podatkom da se protiv novinskih kuća, članica ove Asocijacije, trenutno vodi 40 krivičnih postupaka. Obradović je rekao da su ti mediji ponudili drugačije viđenje stvarnosti u vreme Miloševićeve tiranije, ali da i nakon Petog oktobra ima pritisaka da novinari i dalje treba da budu "društveno-politički radnici". U Asocijaciji je trenutno 28 novinskih kuća, od kojih 27 iz Srbije i jedna iz Crne Gore. U vlasničkoj strukturi, privatnih je 14 novina, 12 su javna preduzeća, a dva društvena. "Lokal pres" juče je po prvi put dodelio nagradu "Pavle Ćirović", koja nosi ime prvog predsednika Asocijacije i direktora kragujevačke Svetlosti, čoveka koji je zbog profesije i istine "bio kažnjavan i bio sa kažnjavanima", kako je u obrazloženju rekao književnik Šaban Šarenkapić. Prvi dobitnik nagrade je novinar Zoran Mišić za tekst "Šumadiji preti eko bomba", objavljen u kragujevačkoj Svetlosti.
-
Nema komentara.













