Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
31. 03. 2006
"MEDIJI, PAŽLJIVO SA UBISTVIMA"
BEOGRAD, 31.03.2006. – Detaljni medijski opisi ubistava i samoubistava mogu podstaći na samoubistvo ili agresiju prema okolini, upozoravaju stručnjaci. Direktorka Instituta za mentalno zdravlje Dušica Lečić Toševski izjavila je danas da takvi detalji ne bi smeli da izlaze u javnost. "Izveštaji o samoubistvima mogu da pokrenu lanac samoubistava, što je u nauci poznato kao Verterov sindrom", rekla je Dušica Lečić Toševski na konferenciji za novinare u Institutu. Ona je navela da, prema procenama Svetske zdravstvene organizacije, u svetu svake godine između 10 i 20 miliona ljudi pokuša samoubistvo, dok oko milion ljudi u tome uspe. "Podaci SZO ukazuju na to da će kod 25 odsto ljudi tokom života možda biti razvijen neki mentalni poremećaj, a između 25 i 40 odsto pacijenata koji se jave lekarima opšte prakse ima mentalne probleme", rekla je Dušica Lečić Toševski i dodala da je prevencija duševnih bolesti veoma važna. "Nikada nije kasno za prevenciju, kojom je moguće sprečiti nastanak duševnih bolesti", rekla je ona.
-
Nema komentara.













