21. 10. 2004
Novinarstvo – biznis ili profesija
U Medija centru u Beogradu u utorak, 20. oktobra, održana je tribina sa temom "Novinarstvo – biznis ili profesija". Učesnici tribine – novinari, urednici i medijski eksperti – složili su se da bi u sadašnjem medijskom haosu u Srbiji, kao i u rastućoj tabloidizaciji dnevne štampe, najpovoljnije rešenje svakako bilo kada bi novinari etiku svoje profesije oblikovali sami, prema postojećim kodeksima Evropske unije.
Direktor Centra za profesionalizaciju medija Stevan Nikšić istakao je da postojeći novinarski kodeksi u Srbiji nisu dovoljno dobri za izazov trenutka u kome se mediji nalaze, i da bi hitno valjalo raditi na izradi novih kodeksa.
Glavni urednik lista Politika Milan Mišić naveo je nekoliko ilustrativnih primera i dilema iz svakodnevnog uredničkog rada i podsetio da u domaćoj novinarskoj praksi nije jasno definisano ni pitanje da li je dozvoljeno objaviti nečiju fotografiju bez odobrenja, pa je o složenijim etičkim pitanjima svakako veoma teško razgovarati.
Učestvujući u raspravi, Veselin Simonović, glavni urednik lista Blic, govorio je o odnosu tiraža, profita i novinarske etike, naglašavajući da je u slučaju Blica veoma važna činjenica da su vlasnici stranci, koji “bar nemaju nikakve otvorene političke pretenzije u Srbiji“.
Tribina “Novinarstvo – biznis ili profesija“ zapravo je prvi od pet predviđenih razgovora koji će do početka naredne godine biti održani u Medija centru u okviru projekta “Etika u medijima – primeri i kontroverze“. Organizatori će se truditi da i u narednim raspravama predstave sveobuhvatan spektar pitanja etičkog karaktera, sa kojim se u svakodnevnom radu suočavaju novinari u Srbiji.
-
Nema komentara.













