26. 10. 2004
OTVORENO PISMO ALEKSANDRU LAZAREVIĆU
Aleksandar Lazarević
Predsednik Odbora za kulturu i informisanje Skupštine Srbije
Beograd, 26. oktobar 2004.
Poštovani g. Lazareviću,
Obraćam Vam se ovim otvorenim pismom uveren da ste nadležni i da ste u mogućnosti da preduzmete korake i razjasnite slučaj izbora članova radiodifuznog saveta. Smatram da ste nadležni po dva osnova – kao predsednik Odbora za kulturu i informisanje Skupštine Srbije i kao visoki funkcioner vladajuće većine.
Podsećam da je skupštinska većina promenila Zakon o radiodifuziji, pošto je htela da deblokira rad saveta. Savet, bez nezavisnosti, nelegitiman i nekredibilan, nije mogao da ispuni svoju funkciju. Nažalost, sama činjenica da je Skupština problem pokušala da reši promenom zakona, otvorila je put da se i ubuduće članovi ovog tela biraju posle promene zakona, pa će svaka buduća većina moći da menja njegov sastav. Suština sada već višegodišnjeg spora je u različitim viđenjima odgovora na pitanje da li je radiodifuzni savet nezavisno ili od vlasti zavisno telo. Jasno je da je i bivša i sadašnja vlast na stanovištu da radiodifuzni savet ima biti njeno telo, njen organ, a da nekakva nezavisnost koja se pominje ima najviše marketinšku funkciju.
Suprotno shvatanje, koje zastupam zajedno sa čitavim grupama kolega, udruženja, eksperata, međunarodnih organizacija i, verujem, velikim delom javnosti, podrazumeva da je radiodifuzni savet nezavisan. Očigledno, vladajuća većina ne može da razume da je nezavisnost u odlučivanju jednog takvog tela – posledica društvene potrebe koja pronalazi svoju političku artikulaciju, da je ta nezavisnost – neminovnost, a ne hir ili pokušaj da se od stranaka oduzme deo vlasti.
Mala nada da skupštinska većina razume stvarnu potrebu za nezavisnošću, koja je postojala čak i posle promene zakona, sastojala se u mogućnosti da će sam sastav Saveta garantovati nezavisnost. Desilo se suprotno.
Odluka Odbora kojim Vi predsedavate da na Skupštinu sa najviše glasova idu dva kandidata koji su i bili najsporniji u prethodnom Savetu, a da im se kao treći priključi još jedan član nekadašnjeg istog društva, jasno je pokazala da skupštinska većina ne želi da razume potrebu za nezavisnim savetom. Za četvrtog kandidata za Savet, kampanju predvodi još jedan član iste interesne grupe.
Shvativši da je nemoguće stvoriti pošten radiodifuzni savet, predlagači čiji sam kandidat bio, na moje ogromno zadovoljstvo povukli su moju kandidaturu. A predložile su me svakako najuglednije profesionalne organizacije u ovoj oblasti, one koje su se uvek borile za najviše profesionalne standarde – Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija – kojima se priključilo i Udruženje kompozitora Srbije.
No, tu nije kraj priče. Očigledno, i pored toga što nema namere da se stvori nezavisan, kredibilan i legitiman savet, postoji potreba da savet izgleda kao da takav jeste. Zato su u toku pokušaji da se stvar preokrene tako što će se oni koji imaju nezavisnost, legitimitet i kredibilitet - predstaviti kao da ih nemaju.
Tako je jedan od članova pominjane interesne grupe, izvesni Zoran Mihajlović, kako pišu novine, podneo krivičnu prijavu u kojoj me optužuje da sam pokušao prevaru sakrivši da sam izvršni direktor Medija centra, a sve da sakrijem konflikt interesa. Znamo da krivičnu prijavu svako može protiv svakog za sve da podnese, a sud je taj koji procenjuje ima li osnova da se postupak i povede. Moje kolege novinari, nažalost, često ne shvataju da je stvar takva. To je dovelo do stvaranja mehanizma koji se koristi u javnim obračunima – podneseš besmislenu krivičnu prijavu, nađeš nepismenog, neobrazovanog, neinteligentnog i lenjog novinara, i on objavi da je protiv nekog podneta krivična prijava. I ovaj put, takav novinar je lako pronađen i osoba je diskvalifikovana. Naknadno objašnjenje je previše komplikovano za jednostavnu prirodu medija.
Zahtevam ipak, g. Lazareviću, da objavite da li sam u svojoj biografiji napisao da radim to što radim, ili nisam – da ne ulazimo u činjenicu što je u profesionalnoj javnosti dobro poznato ko sam i šta radim. Takođe zahtevam da objavite svoj stav da li je biti izvršni direktor Medija centra u sukobu interesa sa kandidaturom za radiodifuzni savet, imajući u vidu da Medija centar svoju radio i televizijsku produkciju nudi svim radio i televizijskim stanicama pod istim uslovima i – besplatno.
Šta ćete raditi sa činjenicom da je u ovom trenutku nemoguće stvaranje jednog od najvažnijih tela za sređivanje haosa i užasa u medijskom prostoru, radiodifiznog saveta, da ne postoji politička volja da se on konstituiše kao nezavisan, kredibilan, legitiman i ugledan - zaista ne znam, ali Vam želim puno sreće da u tome uspete.
Nebojša Spaić
Bivši kandidat za člana radiodifuznog saveta
-
Nema komentara.













