08. 02. 2005
Mikoš Harašti: UKINITE KAZNE PROTIV SLOBODE GOVORA
Pismo Predstavnika OEBS-a za slobodu medija, gospodina Mikloša Haraštija učesnicima Okruglog stola o Krivičnopravnim odredbama o uvredi i klevete održanog 24. januara 2005. godine. Pismo predstavlja rezultat diskusije o mogućnostima dekriminalizacije uvrede i klevete iz Predloga krivičnog zakonika Republike Srbije koji će se razmatrati u Narodnoj skupštini narednih meseci.
Poštovane dame i gospodo,
Pre svega želim da vam se zahvalim na učešću na Okruglom stolu o dekriminalizaciji uvrede i klevete u Srbiji. Vaša mišljenja i ideje iznete na okrugom stolu u vezi sa ovako važnim javnim pitanjem bile su od velikog značaja za mene.
U skladu sa tim, pratio sam proces reforme Krivičnog zakona u Srbiji.
Želeo bih da vidim Srbiju medju onim zemljama članicama OEBS-a koje su napustile zastareli princip kažnjavanja slobode izražavanja krivičnim sankcijma, uključujuci i zatvorsku kaznu.
Ponesen ishodom okruglog stola i ohrabren podrškom ministara Stojkovića i Kojadinovića, napisao sam pismo Premijeru Koštunici savetujući ga da podrži vašu Vladu da unese amandmane u nacrt Krivičnog zakona. Naglasio sam da bi Srbija u najmanju ruku trebalo da izbaci kaznu zatvora kao opciju kažnjavanja za klevetu i uvredu. Ipak, naglasio sam da i dalje zastupam stav da kleveta i uvreda treba da budu potpuno dekriminalizovane.
Nakon donošenja jasnih odluka Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, većina modernih demokratskih država je shvatila da ne treba primenjivati krivične sankcije protiv slobode govora. Razumljivo je da je možda potreban duži vremenski period kako bi se njihovi zakoni promenili u skladu sa tim shvatanjem.
Upravo zbog toga je važno za Srbiju da, sada, budući da joj se ukazala idealna prilika, barem ukine kaznu zatvora kao alternativu kažnjavanja za klevetu i uvredu, iako bi potpuna dekriminalizacija klevete i uvrede bila najpoželjnjija. Zašto ne uraditi danas ono što će sve demokratske države učiniti sutra? Želim da istaknem da bi pristupanje Srbije avangardi sve većeg broja država članica OEBS-a koje su dekriminalizovale klevetu u mnogome poboljšalo demokratski status vaše zemlje.
Upravo ste vi ti koji određuju kako će se razvijati zakoni u Srbiji koji se odnose na slobodno izražavanje. Ohrabrujem vas da se aktivno uključite u u pitanje dekriminalizacije, kao i u javne diskusije na ovu temu, i u razradu amandmana.
Nadam se da će zbog vašeg učesća u zakonodavnom procesu, i kao građana i kao stručnjaka, čije mišljenje je visoko cenjeno, Srbija usvojiti zakon koji će biti u skladu sa demokratiskim trendovima 21. veka u oblasti slobode medija.
Želim vam puno uspeha u ostvarivanju ovog važnog cilja.
Srdačno,
Mikloš Harašti,
Predstavnik OEBS za slobodu medija
-
Nema komentara.













